Site icon Szépségnapló

Hasznos tippek és tanácsok a nehéz napokra

Sokunk számára ismerős helyzet, hogy a menstruációt megelőző napokban ingerlékenyebbek, szomorkásak, vagy hisztisek vagyunk. Szimbiózisban élünk a hűtőszekrénnyel – még akkor is, ha a legkomolyabb diétát tarjuk már hetek óta -, bármit képesek vagyunk felfalni percek alatt. Nappal a munkahelyünkön nem tudjuk nyitva tartani a szemünket, éjszaka viszont a bárányokat számoljuk, mert nem tudunk elaludni. Képtelenek vagyunk koncentrálni, és a párunktól kezdve a főnökünkig bezárólag bárkit képesek lennénk keresztbe lenyelni egyetlen rossz szóért. Ezeken felül pedig sokunkat ágynak döntenek az alhasi fájdalmak. Aki rendszeresen szenved a menstruációs görcsöktől biztos, hogy sok módszert, például a jógán át, a forró fürdőig már több mindent kipróbált. De ennek tényleg így kell ennek lennie, tűrnünk kell a fájdalmat?

Egyes kutatások szerint akár a nők felét is érintheti a menstruáció zavara, orvosi nevén dysmenorrhoea, mely fájdalmas hasi görcsökkel, gyengeséggel, rossz közérzettel jár. Enyhébb esetben a mindennapi tevékenységünket nem befolyásolja, súlyosabb formája azonban az iskolai, munkahelyi teljesítményünkre is rossz hatással lehet. Gyakran már a menstruációt megelőző napokban jelentkeznek különböző testi és lelki tünetek, mint például fokozott ingerlékenység, lehangoltság, mellfeszülés, fej- hát-derékfájás, fokozott vízvisszatartás (ödémák), súlynövekedés, pattanások megjelenése, puffadás, hőhullámok. Ezen tünetegyütteseket összefoglalóan premenstruációs szindrómának (PMS) nevezik. Ugyan nem egyformán szenvedünk a fenti tünetektől, de kisebb-nagyobb mértékben mindannyian megérezzük a menstruációs ciklussal járó hormonális változásokat. A vérzés első napjától a PMS tünetei javarészt megszűnnek, azonban helyükre sokunknál menstruációs görcs lép.

Mi okozza a görcsöt?

A görcsöket alapvetően a méh izomzatának nagyobb intenzitású összehúzódásai okozzák, melyek segítik a méhnyálkahártya leválását, a megérett petesejt kilökődését, amely minden hónapban vérzés kíséretében távozik a szervezetből. A méh izomzatának összehúzódásait az úgynevezett prosztaglandin nevű hormonok felszabadulása idézi elő. A prosztaglandin hormon továbbfokozza a fájdalomérző idegvégződések érzékenységét.

Mit tehetünk a fájdalom ellen?

Létezik azonban néhány egyszerű módszer, amelyek segítségével csökkenthetjük a menstruáció okozta kellemetlen tüneteket.

 

 

 

A menstruáció természetes, a vele járó fájdalom nem! Tegyünk ellene!

Enyhe fájdalom esetén segíthet a mozgás, és a fent felsorolt praktikák.   De ha az erős, görcsös fájdalom ezek segítségével nem enyhül, akkor megoldás nyújthat a gyógyszeres görcsoldás, fájdalomcsillapítás. Azonban szerencsére nem kell azonnal orvoshoz futnod, hisz számos recept nélkül kapható készítmény áll rendelkezésre, melyekkel problémáidat orvosolhatod. Egyik legismertebb csoportjuk a kettős, azaz fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású készítmények, melyek hatóanyaga az ibuprofen.

TIPP: Nurofennel a fájdalom ellen

A recept nélkül kapható ibuprofén tartalmú Nurofen Rapid Forte bevont tabletta csökkenti a fájdalmat és a gyulladást, valamint lázcsillapító hatású is. A bevont tabletta gyógyszerformájának köszönhetően gyorsan felszívódik szervezetünkben és hatásosan csökkenti a fejfájást, a migrénes fejfájást, a menstruációs fájdalmakat, a hátfájást, a reumás- és izomfájdalmakat. Hatásos lázcsillapító is.

 

 

 

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.
Ibuprofén tartalmú vény nélkül kapható gyógyszerkészítmény.
Exit mobile version